Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
13.11.2023

„Biblioteka to ludzie” – wystąpienie podczas konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Pierwszą prezentacją podczas odbywającej się w dniach 13-14 listopada konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” była prezentacja gospodarzy, czyli gdynian. Podczas wspólnego wystąpienia przemówili Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Natalia Gromow – dyrektorka Biblioteki Gdynia.

Wystąpienie rozpoczęła Natalia Gromow, która podkreśliła, że Biblioteka Gdynia jest instytucją specyficzną, ponieważ naprawdę stanowi sieć bibliotek. Jak powiedziała, w ostatnich latach na mapie miasta pojawiło się aż 11 spośród 20 bibliotek, które obecnie funkcjonują na terenie Gdyni.

Po niej głos zabrał Wojciech Szczurek, który twierdził, że bezpłatny dostęp do kultury jest prawem każdego obywatela. Prezydent Gdyni wyraził przekonanie, że istotnym zadaniem samorządów musi być właśnie zapewnienie go przedstawicielom lokalnych społeczności. Stwierdził, że prężnie działające biblioteki stanowią jeden z fundamentów podobnych dążeń, co stanowi dla nich ogromną szansę. 

Następnie prowadzący przeszli do tematu konferencji, który brzmi: „Biblioteka to ludzie”, wyrażając przekonanie, że inwestycja w bibliotekę nie może zakończyć się na wybudowaniu nowego obiektu. W instytucje trzeba stale inwestować tak, by mogły one bez przeszkód działać. Wojciech Szczurek stwierdził, że kluczowa jest postać lidera – podał przykład siedzącej obok niego Natalii Gromow, którą nazwał prawdziwą liderką kultury. Wyraził przekonanie, że gdyby nie ona, nie byłoby tak dużych inwestycji w gdyńskie biblioteki.

„Po pierwsze nie może być czegoś takiego jak »niedasizm«. W rozmowach z samorządem nie można twierdzić, że czegoś nie da się zrobić, bo takich ludzi nikt nie chce słuchać. Dobrą radą jest również to, że biblioteka powinna jak najlepiej wpisywać się w politykę kulturalną miasta. Nasza Biblioteka Gdynia jest właśnie Biblioteką Gdynia i nie mogłaby funkcjonować nigdzie indziej” – opowiadała Natalia Gromow.

Wojciech Szczurek odniósł się do słów przedmówczyni, twierdząc, że prężnie działająca biblioteka powinna być po pierwsze przestrzenią wspólnotową, a po drugie – partnerem dla miasta. Jako przykład podał fakt, że Biblioteka Gdynia wzięła na siebie organizowanie lekcji języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy masowo przyjechali do Gdyni po ataku Rosji. Wyraził przekonanie, że podobna współpraca z samorządami i odpowiadanie na ich potrzeby z pewnością przyczynią się do hojniejszego finansowania instytucji.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji, omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.